Zrób sobie pastę, czyli olej kokosowy do mycia zębów!

Olej kokosowy to produkt o wszechstronnym działaniu. Zawiera kwas laurynowy i kaprylowy. Wykazuje min. działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Dlatego stanowi cudowną alternatywę dla powszechnie stosowanych past, które często zawierają chemiczne dodatki. Pamiętaj, że najlepszy olej to ten nierafinowany i tłoczony na zimno!

(Więcej o oleju kokosowym: Najzdrowszy olej na świecie?)

W dzisiejszych czasach nasza dieta jest wysoko przetworzona, gości w niej mnóstwo cukru, dlatego drobnoustroje mają idealne warunki do rozwoju. Olej kokosowy nie dopuszcza do rozwoju próchnicy, hamuje rozwój drożdży i bakterii, zapobiega krwawieniu dziąseł, poprawia stan zdrowia jamy ustnej.

Powody dla których warto stosować pastę z oleju kokosowego:

 1. Nie zawiera szkodliwych chemikaliów.
 2. Zabija bakterie w jamie ustnej.
 3. Nie zawiera środków pieniących.
 4. Jest niedroga. Słoiczek oleju kokosowego kosztuje kilkanaście złotych i wystarczy na kilka miesięcy.
 5. Przygotowanie pasty jest bardzo proste:
  • Olej kokosowy (1/4szkl.)
  • Soda oczyszczona (1/2szkl)
  • Ksylitol (4łyżki)
  • Olejek eteryczny, np. miętowy

Wymieszaj olej kokosowy, sodę i ksylitol do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj kilka kropli olejku miętowego w celu uzyskania odświeżającego zapachu i smaku. Gotowe!

Soda oczyszczona gwarantuje dokładne czyszczenie, pełni funkcję “ścieracza”. Alkalizuje kwasy produkowane przez drobnoustroje, dzięki czemu przywraca prawidłowe pH jamy ustnej.

Ksylitol wykazuje działanie przeciwpróchnicze, mineralizuje szkliwo oraz usuwa płytkę nazębną. W połączeniu ze śliną ma odczyn zasadowy, dlatego nie dopuszcza do rozwoju bakterii oraz zapobiega fermentacji.

3 thoughts on “Zrób sobie pastę, czyli olej kokosowy do mycia zębów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *