Zrób sobie proszek do prania!

Od dawna piorę w orzechach piorących (o ich zaletach i tym co można z nimi jeszcze zrobić przeczytasz —-> tu ). Niestety białe ubrania, pomimo dodatku sody, szarzeją. Proszek do prania ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i zanieczyszcza środowisko. W ich składzie znajdziemy bowiem związki czynne powierzchniowo, zmiękczacze wody, wybielacze oraz dodatki zapachowe. Świetną alternatywą jest zrobienie proszku opartego na naturalnych składnikach, przyjaznego dla zdrowia i środowiska. W dodatku zajmuje to tylko parę minut!

 

Środki powierzchniowo czynne mają za zadanie usunąć zanieczyszczenia. Pod wpływem ich działanie brud oddziela się od tkanin. Zwykle spotykanym składnikiem proszków są fosforany, które mają niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

 

Ponadto niektóre składniki znajdujące się w proszku podrażniają a nawet zaostrzają objawy alergii. Domowy środek ma łagodniejszy skład, jest bardziej przyjazny dla skóry, a ze względu na zawartość boraksu, wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

 

Przepis na ekologiczny proszek do prania

 

  • 1 szklanka sody oczyszczonej
  • 1 szklanka boraksu
  • 1 szklanka płatków mydlanych
  • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego

Płatki mydlane mielimy w młynku. Następnie wszystkie składniki łączymy ze sobą i przesypujemy do opakowania. Na jedno pranie wsypujemy 1-2 łyżki proszku (w zależności jak mocno zabrudzone są ubrania). Dodatkowo do przegródki na płyn zmiękczający możemy dodać parę kropli ulubionego olejku, np. z drzewa herbacianego lub lawendowego.

 

5 thoughts on “Zrób sobie proszek do prania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *