Saszetka dobra na przeziębienie?

Sezon przeziębień i grypy w pełni, więc z każdej strony jesteśmy bombardowani cudownymi preparatami na przeziębienie. W gazetach, telewizji, radiu i internecie natykamy się na preparaty, które mają w mig postawić na nogi. Naprawdę?

 

Przyjrzyjmy się zatem składnikom:

  • paracetamol – działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo,
  • witamina C – skromna dawka 50mg,
  • chlorowodorek fenylefryny – zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i ułatwia oddychanie, czyli redukuje katar.

i…. substancje pomocnicze:

  • aspartam (E 951)- substancja słodząca, 200x słodsza od cukru (o jego szkodliwości przeczytasz tu),
  • sacharoza- cukier, czysty węglowodan pozbawiony składników odżywczych,
  • kwas cytrynowy- regulator kwasowości i przeciwutleniacz,
  • sodu cytrynian (E331)- konserwant,
  • aromaty cytrynowe,
  • potasu acesulfam (E 950)-  kolejny słodzik oraz wzmacniacz smaku i zapachu. Spożywanie tej substancji w nadmiernych ilościach powoduje bóle głowy, nadpobudliwość i choroby układu oddechowego,
  • żółcień chinolinowa (E 104)- bardzo często spotykany barwnik spożywczy. Wyzwala histaminę i powoduje objawy alergiczne. Może wywoływać nadpobudliwość u dzieci. Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę. Ma działanie kancerogenne. W UK wycofana z produkcji, zabroniona w USA i  Japonii.

 

 

Co pisze producent?

“Gripex HotActiv, proszek do sporządzania roztworu doustnego, to lek wieloskładnikowy, o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i udrożniającym nos. Łagodzi objawy przeziębienia, grypy i chorób grypopodobnych. Wskazaniem do stosowania leku jest łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i zakażeń grypopodobnych takich jak: gorączka, bóle głowy, gardła, bóle mięśniowe i kostno stawowe oraz objawów zapalenia błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu, grypie.”

 

Ani słowa o działaniu rozgrzewającym, nie mówiąc już o leczeniu przeziębienia lub grypy. Zresztą żaden ze składników nie działa przeciwzapalnie. Kaszlu się z pewnością też nie pozbędziemy. Producenci w reklamach zapewniają o rozgrzewaniu, a tak naprawdę działanie rozgrzewające zawdzięczamy mocy gorącej wody w której rozpuścimy saszetkę. Ot, i cała tajemnica. A lista skutków ubocznych jest, niestety, imponująca.

 

Należy również pamiętać, że saszetek nie można stosować bezkarnie. Lek polecany jest dla osób powyżej 12 roku. Zalecane dzienne spożycie to 1-4 saszetki na dobę (z co najmniej 4-godzinną przerwą). Nie należy łączyć z innymi preparatami na przeziębienie zawierającymi paracetamol ze względu na możliwość przedawkowania. Bez konsultacji z lekarzem nie przyjmować dłużej niż 5 dni.

 

 

3 thoughts on “Saszetka dobra na przeziębienie?

  1. Polecam Gripovita Forte, ma chyba lepsze składniki: Cukier, koncentrat z czarnej porzeczki w proszku (5%), koncentrat z malin w proszku (2,8%), ekstrakt z czarnego bzu i hibiskusa, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, witamina C (kwas L-askorbinowy), siarczan cynku, aromaty. Co więcej – stosuję od początku jesieni i widzę, że bardzo dobrze przegania zapowiadające się przeziębienie 🙂 Niestety nie w każdej aptece jest dostępna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *