Potrzebny jod!


Jod odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, wspomaga leczenie wielu chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory. Pomaga utrzymać zdrowe włosy, paznokcie oraz zęby. Usuwa toksyny z organizmu, zmniejsza apetyt na słodycze oraz wpływa na spalanie tłuszczu (dlatego jest wykorzystywany w preparatach odchudzających).

Jod  występuje głównie w pokarmach morskich (ryby oceaniczne, skorupiaki), algach i chwastach morskich, a także w jajkach, ananasach i szparagach oraz ciemnozielonych warzywach. Niektóre produkty hamują wchłanianie jodu, np. szpinak czy kapusta. Niemniej jednak i tak nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi dziennej dawki, ponieważ ilość jodu zawarta w pokarmach jest niewystarczająca. Musielibyśmy zjadać ok.5-10kg ryb dziennie.

Powszechnie przyjęło się, że niedobór jodu nie dotyczy ludzi mieszkających na terenach nadmorskich. Jednak badania pokazują, że niedobór jodu dotyczy prawie 90% powierzchni naszego kraju. Obok magnezu i selenu, jod jest najbardziej niedoborowym pierwiastkiem w naszym organizmie.

Niedobór jodu w diecie powoduje wiele problemów, m.in. wole, niedoczynność tarczycy, opóźnienie umysłowe, kretynizm (opóźnienie umysłowe i deformacja fizyczna). Osoby z niedoborem jodu cierpią na choroby fiyczne, umysłowe, neurologiczne a także immunologiczne i reprodukcyjne. Niedobór tego pierwiastka jest przyczyną nadmiernego tycia, zaburzenia koncentracji, depresji.

Jod ma ważne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Niedobór jodu jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet- przez wahania hormonów mają one większą skłonność do zapadania na choroby autoimmunologiczne. Nadczynność tarczycy dotyka kobiety kilkakrotnie częściej niż mężczyzn, natomiast choroba Hashimoto- 5 razy częściej.

Jod jest ważnym antyoksydantem: wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Suplementacja jodu powoduje większą aktywność antyoksydacyjną oraz zwiększoną aktywność funkcji systemu odpornościowego.

Przeprowadzono badania, które dowiodły , że pacjenci, którzy przyjmują jod, potrzebują mniej insuliny, osoby z niedoczynnością, mniej leków na tę chorobę, ustępują migreny. Zaobserwowano również odwrócenie mastopatii (zmian w piersi) oraz ustępowanie fibromalgii (choroby reumatycznej mięśni).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *