Orzechy piorące nie tylko do prania!


Orzechy piorące
w Indiach od wieków używane były do prania oraz oczyszczania i zmiękczania wody. W ich łupinach znajdują się saponiny, czyli detergenty, które mają właściwości myjące, oczyszczające i odtłuszczające. Mydło wytwarza się, gdy łupiny zetkną się z ciepłą wodą.

Pranie

Orzeszki wyróżniają się też dość specyficznym zapachem, ale zapach ten “znika” w praniu. Rzeczy są praktycznie bezzapachowe, dlatego też niektórzy dodają do prania parę kropli ulubionego olejku eterycznego.

Nie trzeba wyjmować łupinek z pralki na czas płukania- w zetknięciu z zimną wodą nie mają one już właściwości piorących, ale wydziela się niewielka ilość saponin, która zmiękczy tkaniny.

Ponadto orzeszki nie rozpuszczają farby znajdującej się w materiałach dlatego też kolory można mieszczać, nie martwiąc się o zafarbowanie.

W przypadku prania białych tkanin należy dodać 1 łyżkę sody oczyszczonej aby zachować śnieżną biel.

Jak długo orzechy zachowują swoje właściwości myjące?

Orzechy piorące stosuje się do całkowitego wypłukania się saponiny. Orzechy wówczas stają się miękkie, mają jasniejszy kolor a także się lepią. Średnio w temperaturze do 30C tych samych orzechow użyć możemy 4 razy, przy 40C 2 razy, jeden lub dwa w 60C i 90°C.

Mycie naczyń w zmywarce

5 orzechów umieszczamy w przegrdzie na sztućce. Przy bardziej zabrudzonych naczyniach dodajemy połowę dotychczas używaneg środka.

Odżywka dla roślin

Znajdujące się w orzechach saponiny mają właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i pierwotniakobójcze. Odstraszają i zwalczają szkodniki, larwy i insekty, np. mszyce czy stonki.

4-5łupin należy gotowć w 500ml wody przez 5min., wywar przecedzić, używać w proporcji 1:5. Obficie spryskać rośliny. Zabieg powtórzyć 2x w tygodniu.

Uniwersalny roztwór

8-10 skorupek należy gotować w 1 litrze wody przez maks. 15min.

 

ULICA ZDROWIE

Z miłości do natury <3

Środek czyszczący

Wywar z orzechów należy przelać przez gęste sitko do butelki ze spryskiwaczem. I mamy gotowy środek czyszczący do różnych powierzchni.

Kąpiel

Do wanny nleży wlać 25-50ml wywaru. Saponiny zawarte w orzechach wykazują działanie relaksujące, łagodzą bóle stawowe. Pielęgnują ciało.

Mycie włosów

Roztwór z orzechów wykazuje właściwości przeciłupieżowe. Włosy łatwiej się rozczesują, nabierają blasku i mają zdrowszy wygląd.

Doskonałe dla alergików. W szczególności polecane są osobom z chorobami skórnymi, np. AZS, łuszczyca. Osoby te mogą używać roztworu z orzechów do mycia rąk a także do kąpieli.

Orzechy piorące to naturalny detergent zerwany z indyjskiego drzewa. Z powodzeniema zastąpi proszek do prania, płyn do kąpieli, płyn do zmywania naczyń, do mycia podłóg, a nawet mleczko do czyszczenia mebli, czy środki ochrony roślin.

Wejdź do sklepu i kup w promocyjnej cenie ORZECHY PIORĄCE MOHANI 350g

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *