Noni- bogactwo zdrowia i siły!

Noni to roślina tropikalna (morinda citrifolia), niewielkie drzewko, które nieustannie przez cały rok rodzi owoce pokryte zieloną skórką. Pochodzi z terenów Południowej Azji i Indii.

Sok z noni to prawdziwa bomba enzymatyczna oraz proteinowa. Znajduje się w ponad 100 składników, które wykazują działanie prozdrowotne!

Noni wykazuje 70% intensywności działania przeciwbólowego siarczanu morfiny.

Skład tych owoców jest bardzo bogaty.

Zawierają niezwykle cenny dla zdrowia enzym- prokseroninę. Prokseroina w organizmie przekształcana jest w kseroninę a ta z kolei aktywizuje enzymy bez których nasz organizm nie działałby prawidłowo. Wspomaga odtwarzanie komórek oraz ich prawidłowe funkcjonowanie.

Znajduje się w nich skopoletyna- substancja wspomagająca pracę szyszynki (produkującą niezbędne hormony). W medycynie znane są przypadki kuracji skopoletyną u osób z artretyzmem, zapaleniem ścięgien i zapaleniem kaletki maziowej.

Melatonina i serotonina. To neuroprekaźniki. Serotonina działa w dzień, natomiast melatonina nocą. Przekazują impulsy z systemu nerwowego do wszystkich komórek ciała. Niedobór powoduje niepokój, dezorientację, niestabilny nastrój oraz bezsenność.

Z soku noni wyizolowano antrachinony. To substancje, które pobudzają układ trawienny; wykazują działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Wspomagają uśmierzanie bólu.

Z nich z kolei został wyodrębniony damnacanthal. Hamuje on procesy podziału komórek, które zaczynają przemieniać się w komórki rakowe.

Ponadto sok noni to źródło witamin i minerałów. Znajdziemy w nim dużą ilość wit. c, beta-karotenu, a także witaminę B1 i B2 oraz żelazo, miedź, magnez i fosor.

Podkreślić należy, że składniki noni działają synergicznie (tzn. potęgują swoje działanie).

Sok noni stosuje w przypadku:

  • stanów depresyjnych,
  • bezsenności,
  • bóli różnego pochodzenia,
  • cukrzycy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • osłabienia odporności
  • stanów zapalnych ścięgien
  • zaburzenia pracy szyszynki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *