Liść oliwny- mało znany o wielkich właściwościach leczniczych!

 

Oliwka europejska (łac. Olea europaea) naturalnie występuje w Afryce, na Półwyspie Arabskim, w Azji Zachodniej i Europie Południowej. Jako gatunek introdukowany rozprzestrzeniła się w USA, na Hawajach, w Australii i Nowej Zelandii. Uprawiana w wielu krajach świata. To roślina długowieczna, może żyć nawet do 3000lat. Drzewo jest wytrzymałe, odporne na szkodniki oraz choroby.

Surowiec zielarski stanowi liść oliwki (łac. Oleae folium), znany jako liść oliwny lub liść oliwnego gaju.

Oliwka wspominana już była w Biblii. Olejem z oliwki namaszczano chorych a także kapłanów, proroków i królów. Wyciąg z liści oliwnych Starożytnym Egipcjanom służył do mumifikacji ciał faraonów. W medycynie ludowej liść oliwny przez wieki stosowany był jako środek na gorączkę.

Pierwsza informacja medyczna o właściwościach i działaniu liścia oliwnego pochodzi z końca XIXw. Zyskał on wielką popularność na Wyspach Brytyjskich, w Anglii służył do leczenia chorych, którzy wracali z krajów tropikalnych. Twierdzono, że moc leczniczą ma, produkowana przez drzewo substancja. Parę dekad później naukowcy potwierdzili tę tezę. Wyodrębniono gorzką substancję o nazwie oleuropeina. Okazało się, że to właśnie dzięki oleuropeinie drzewo oliwne jest wytrzymałe i odporne.

Od tamtej pory przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że oleuropeina obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, zapobiega skurczom mięśni oraz łagodzi arytmię.

W kolejnych badaniach z oleuropeiny wyodrębniono aktywny składnik- kwas eleonowy, który wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, a także powstrzymuje rozwój wirusów.

Substancje zawarte w liściu oliwnym mają działanie synergiczne.

Liść oliwny bogaty jest w antyoksydanty. W jego skład wchodzi oleuropeina, kwas oleinowy i hydroksytyrosol. To właśnie im zawdzięcza swoje lecznicze właściwości.

Liść oliwny wykazuje silne działanie antybiotyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne. Działa na mikroorganizmy odporne na antybiotyki. Obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych. Obniża także poziom złego cholesterolu.

Nawet w wysokich dawkach jest nietoksyczny.

Liść oliwny najczęściej spotkać można zamknięty w kapsułkach. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na zawartość oleuropeiny (min. 20%).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *