Ksylitol- zdrowy cukier

 

Ksylitol, czyli cukier brzozowy to zdrowa alternatywa dla białego cukru. Ma o 40% mniej kalorii oraz posiada znacznie mniejszy indeks glikemiczny. Nie istnieje maksymalna dzienna dawka spożycia, co oznacza, że jest on bezpieczny. Szczególnie polecany osobom będącym na diecie oraz diabetykom.

Ksylitol pozyskuje się z drzewa brzozy, stąd też jego nazwa: cukier brzozowy. To biała, krystaliczna substancja, która wygląda jak cukier. Od innych substancji słodzących (np. fruktoza czy glukoza) różni się tym, że w molekule posiada pięć a nie sześć atomów węgla. To sprawia, że nie fermentuje, a w organizmie daje odczyn zasadowy a nie kwasowy.

Cukier z brzozy ma niski indeks glikemiczny (IG 7), czyli nie powoduje skoków poziomu cukru i insuliny we krwi. Dla porównania IG białego cukru to 60-70. Zawiera też prawie dwa razy mnij kalorii- może zmniejszyć objawy cukrzycy, zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w jamie brzusznej a także wzrostowi masy ciała. Z tego względu polecany jest również osobom odchudzającym się.

Ksylitol zapobiega próchnicy zębów, można go spotkać w składzie naturalnych past do zębów. Bakterie powodujące próchnice i uszkadzające płytkę nazębną żywią się glukozą a nie ksylitolem. Stosując ksylitol zapobiegamy więc rozwojowi szkodliwych bakterii. Ponadto szybko przywraca prawidłowe pH śliny, dzięki czemu skraca czas kontaktu zębów ze szkodliwymi kwasami. Co więcej, cukier ten zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, co jest korzystne dla zębów, zwiększa produkcję śliny (ślina zawiera wapń i fosforany, które odżywiają i remineralizują zęby) a także przywraca jej prawidłowe pH.

Ksylitol to także skuteczna pomoc w walce z drożdzami Candida albicans. Zmniejsza ich zdolność przyklejania się do powierzchni ciała, gdzie mogą powodować zakażenia. Przeprowadzono badania na zwierzętach, które wykazały, że spożywanie cukru brzozowego ma wpływ na produkcję kolagenu. Dzięki czemu przeciwdziała skutkom starzenia się skóry. Wykazuje również działanie prebiotyczne– stanowi pożywkę dla dobrych bakterii w jelitach.

Uwaga! Ksylitol jest szkodliwy dla psów. Już 0,1g na kg masy ciała może powodować choroby.

Kupując ksylitol warto sprawdzić kraj jego pochodzenia. Najlepszej jakości cukier brzozowy pochodzi z Finlandii.

Najlepszy jakościowo i cenowo cukier brzozowy kupisz tu: klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *