Kosmetyki naturalne tylko z nazwy – uważaj!

Półki sklepowe coraz częściej zapełniają się kosmetykami z napisem “naturalny”. Warto sprawdzić ich skład, bowiem często zdarza się, że z naturalnością mają niewiele wspólnego i pełne są szkodliwych SLS, SLES, PEG oraz konserwantów.

Wiele z tych składników jest rakotwórczych (w niektórych krajach są wręcz zakazane). W Polsce przydomek “naturalne” otrzymują preparaty marek, z którymi jesteśmy związani od dawnych lat i ufamy, że są dla nas odpowiednie.

Podczas wyboru odpowiedniego szamponu najczęściej kierujemy się zapachem, gęstością, marką oraz tym, by preparat był odpowiedni dla naszych włosów i skóry. Często o wyborze szamponu decyduje też przekonywujący opis produktu. Niestety, o ładnym zapachu, pienieniu się czy gęstości produktu decyduje wiele składników, które są dla nas bardzo szkodliwe, bywa, że nawet rakotwórcze a opis produktu przygotowany przez dział marketingu ma wzbudzić nasze zaufanie i zainteresowanie.

Czym zatem się kierować? Po pierwsze, podobnie jak przy wyborze żywności, powinniśmy spojrzeć na skład: szampon nie powinien mieć w składzie szkodliwych substancji. Możesz też dokonywać zakupów w sprawdzonych miejscach, gdzie szkodliwe produkty nie są sprzedawane, a są przyjazne dla człowieka i środowiska.

 

Idealnie, jeśli szampon jest zrobiony w ponad 90% z naturalnych składników. Producenci przyjaznych dla nas szamponów wyraźnie zaznaczają, w jakim stopniu szampon jest naturalny oraz że nie zawiera szkodliwych substancji. Bardzo ważne, podobnie jak w żywności, jest to, skąd pochodzą naturalne składniki. Powinny pochodzić z upraw ekologicznych pozbawionych pestycydów.

Czego powinniśmy unikać w kosmetykach?

Parabeny

(np. methylparaben): konserwanty; mogą przenikać do organizmu, zachowywać się jak hormony i zaburzać gospodarkę hormonalną.

PEG i PPG

(z dołączoną liczbą, np. PEG-8): emulgatory, pozyskiwane za pomocą toksycznego eteru; mogą podrażniać skórę.

Propylene Glycol

rozpuszczalnik pozyskiwany z ropy naftowej; podejrzewany o wywoływanie alergii, podrażnień skóry i oczu.

Silikony

(np. dimethicone): syntetycznie pozyskiwane, nie występują w naturze; nadają włosom blask, ale jednocześnie tworzą nieprzepuszczalną warstwę wokół włosa.

Sodium Laureth Sulfate (SLES) i Sodium Layryl Sulphate (SLS)

silne detergenty i składniki pianotwórcze; podrażniają skórę i oczy; SLES może być zanieczyszczone dioksynami, używanymi do jego wytworzenia.

Dobrym przykładem takich praktyk są marki Anthyllis i Ekos. Na butelce wyraźnie zaznaczone są procentowo składy szamponów oraz informacja o tym, że produkt nie zawiera szkodliwych składników. Aby ułatwić sobie decyzję, wybierajmy produkty ekologiczne, czyli produkty z certyfikatem.

Jak przekonuje producent Anthyllis – między produktem bez certyfikatów a ekologicznym jest zwykle duża przepaść jakościowa. Włoska marka Anthyllis to certyfikowane szampony i żele pod prysznic, a ich składniki pochodzą z włoskich upraw ekologicznych.

Marka Anthyllis jest dziś produktem najbardziej przyjaznym pod względem składów oraz ceny i jakości. Na przykład szampon do częstego mycia włosów na bazie ekologicznej oliwy z oliwek z wyciągiem z lnu i pokrzywy z ekologicznych upraw to koszt około 29 zł za 250 ml. To fantastyczna cena, szczególnie, że produkt jest bardzo wysokiej jakości i posiada stosowne certyfikaty. Jest wydajny i nie uczula. W ofercie tej marki są też szampony do włosów tłustych, suchych i z łupieżem.

Producent także oferuję linię dla dzieci Baby Anthyllis. Marka znana jest szczególnie z niezwykłego mleczka-kremu nawilżającego. Z powodzeniem można stosować go przy atopowym zapaleniu skóry (AZS). Na bazie aloesu, stworzony został w taki sposób, że obniża do minimum ryzyko wystąpienia alergii, o fizjologicznym pH skóry dziecka, nie podrażnia.

1 thought on “Kosmetyki naturalne tylko z nazwy – uważaj!

  1. a czy są jakieś przykłady na to, co zostało napisane w pierwszej części posta, czyli, że firma twierdzi, że jej produkt jest naturalny, a tak naprawdę nie ma w nim składników pochodzenia naturalnego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *