Czas na wrotycz!

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) to bylina wieloletniaW warunkach naturalnych osiąga ok. 50cm – 1m wysokości. Można go spotkać na polach, łąkach, w przydrożnych rowach i nad brzegiem wód. Zwalcza pasożyty, odstrasza muchy, komary oraz kleszcze. Był powszechnie stosowany przez nasze babki i prababki.

Surowcem zielarskim są kwiaty wrotyczu. Zawierają od 1 do 1,5% olejku, którego głównym składnikiem jest tujon. Kwiaty wrotyczu zbieramy w czasie kwitnienia, czyli od połowy lipca do września. Z racji na ich zbicie mogą pojawić się trudności w powolnym suszeniu. W związku z tym ja używam otwartego na oścież piekarnika nagrzanego wcześniej do 40 st.C (koszyczki kwiatowe najlepiej suszyć w temperaturze powyżej 35 st.C). Po wysuszeniu kwiaty przekładamy do słoja, który zamykamy szczelnie i przechowujemy w ciemnym miejscu.

Wrotycz wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, bakterio- i pierwotniakobójcze. Ponadto działa wykrztuśnie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, silnie napotnie i przeciwgorączkowo, dlatego herbatki z wrotyczu świetnie sprawdzą się przy pierwszych symptomach grypy czy przeziębienia. Stosować go możemy również jako środek uspokajający i nasenny. Warto też wspomnieć, że pobudza apetyt, zwalnia akcję serca, reguluje miesiączkowanie i wypróżnienia.

Roślina wydziela mocny, gorzki zapach. Głównym składnikiem olejku eterycznego rośliny jest tujon. To silnie trujący związek. Z tego względu Unia Europejska zakazała doustnego stosowania tego zioła. Reguluje to rozporządzenie (WE) NR 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006r. Według dyrektywy wrotycz nie może znajdować się w mieszankach ziołowych przeznaczonych do stosowania wewnętrznego, natomiast w preparatach farmakologicznych jego ilość musi być jasno określona, a skład wyszczególniony na opakowaniu. Ale nie ma zakazu sprzedaży wrotyczu do stosowania zewnętrznego. Dlatego można go spotkać w mieszankach ziołowych, do zastosowania zewnętrznego przeciw wszom i świerzbowcom.

Czy Unia Europejska ma rację, wpisując wrotycz na listę ziół niebezpiecznych?

ULICA ZDROWIE

powstaje z miłości do natury

Znajdziesz tu produkty, które są świadomie przez nas wybierane na podstawie wąskich kryteriów. A są nimi: dobry skład,  jakość i skuteczność. Lubimy nowości, dlatego poszukujemy interesujących producentów. Wierzymy w sprawdzone metody i potwierdzoną wiedzę, dlatego też oferowane przez nas produkty pochodzą jedynie od najlepszych producentów. 

Wrotycz pospolity jest ziołem, które wykazuje wiele właściwości leczniczych. Stosowane zewnętrznie chronią przed komarami, meszkami i kleszczami. Jednak wrotycz należy stosować rozsądnie i z umiarem, a w niektórych przypadkach (ciąża i karmienie piersią) należy zioła unikać. Zioła o silnym działaniu, wymagają wiedzy i ostrożności, a najlepiej ‒ konsultacji specjalisty. Jak mawiał niemiecki lekarz i przyrodnik Paracelsus:

„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.

 

7 thoughts on “Czas na wrotycz!

  1. To w jakiej dawce mogę go stosować, rośnie za moim płotem, a nękają mnie nawracające grzybice?

    1. Czubatą łyżkę suszonego lub świeżego ziela wrotyczu zalać szklanką wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 20 minut. Następnie napar odsączyć. Tak przygotowaną herbatkę wypijać 3 razy dziennie. Napar działa łagodząco na bóle brzucha, oczyszcza organizm i wypłukuje toksyny. Wykazuje również silne działanie przeciwpasożytnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *