Bez- zbierz, zanim przekwitnie!

Bez to potoczna (chociaż nieprawidłowa) nazwa lilaka pospolitego. To roślina ozdobna, która już od początku maja dekoruje nasze domy i ogrody. A także pięknie pachnie. Do Polski został sprowadzony z Turcji w XVIw. Nie wszyscy wiedzą, że wyróżnia się właściwościami leczniczymi. Surowiec zielarski stanowią liście oraz kwiaty. Można z nich przygotować napary, nalewki, odwary oraz maści.

 

Właściwości lecznicze kwiatów bzuZielone, świeżo zmielone liście bzu przyspieszają gojenie się ropiejących ran. Całe liście przyłożone do czoła i skroni, pomagają pozbyć się bólu głowy. Z kolei suszone (szczególnie w połączeniu z kwiatem lipy) są świetnym środkiem napotnym oraz pomagają uporać się z przeziębieniem. Świeże liście bzu możemy wykorzystać do przygotowania maści i mazideł. Stosuje się je w przypadku dolegliwości reumatycznych oraz neurologicznych. Łagodzą bóle stawów, redukują ból towarzyszący zapaleniu korzonków, pomocne także na ostrogi piętowe.Wątroba to chyba jeden z najciężej pracujących narządów w naszym organizmie. Nieodpowiednia dieta (słodycze, tłuste jedzenie, alkohol) bardzo obciążają wątrobę, co objawia się problemami trawiennymi, gorszym samopoczuciem oraz spadkiem odporności. Kwiaty i liście bzu wykazują działanie hepatoprotekcyjne, czyli chronią wątrobę oraz pomagają w regeneracji. Dlatego warto przyrządzić sobie aromatyczną herbatę z lilaka.

 

 

Napar z kwiatów bzu wskazany jest w przypadku kaszlu, kokluszu, nadciśnienia oraz ostrych biegunek.

Odwary z kwiatów, lekko dosłodzone miodem, doskonale sprawdzą się w przypadku przeziębień.

Jak je prawidłowo wykonać, przeczytasz tu:

Napary, odwary i maceraty

 

Bez znalazł także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się go do przemywania skóry z trądzikiem różowatym, przebarwieniami, łojotokiem. To także środek regenerujący i antyseptyczny, stosowany do okładów w przypadku wyprysków i owrzodzeń oraz na oczy przy zapaleniu spojówek, przemęczeniu, workach i cieniach pod oczami.

 

Ciekawostka

Kwiat bzu to chyba jedyny, z którego nie można otrzymać substancji zapachowych. Związków wonnych nie da się wyodrębnić ani metodą ekstrakcji, ani destylacji. Olejki z bzu wykorzystywane w przemyśle to jedynie syntetyczne odpowiedniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *